Almanya, “Deliler Fatihin Fermanı” Filmine Yaş ve Gösterim Kısıtlaması Getirdi


23 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren “Deliler Fatihin Fermanı” filmine Almanya’dan “aşırı milliyetçi olduğu ve gençler için uygun bulunmadığı” gerekçesiyle kısıtlama getirildi. Karar büyük tepkiyle karşılanırken yapımcı firma hukuki işlem başlattı.

15. yüzyılda geçen Romanya Prensi 3. Vlad ile Fatih Sultan Mehmet arasındaki rekabeti konu alan filmde Osmanlı ordusunun özel askeri birliklerinden Delilerin sınırda mücadelesi anlatılıyor. Filmin başrollerinde Erkan Petekkaya, Cem Uçan, Kâmil Güler, Nur Fettahoğlu ve İsmail Filiz yer alırken filmin yönetmen koltuğunda Osman Kaya oturuyor.

Almanya’da film derecelendirme kuruluşu FSK (Freiwillige Selbstkontrolle der Filmwirtschaft) Deliler Fatih’in Fermanı filmine “aşırı Türk milliyetçisi olduğu ve gençlerin zihinsel gelişimine olumsuz etkileri” olacağı gerekçesiyle +18 yaş sınırı ve gece yarısı tek seansta gösterim kısıtlaması getirdi.

TRT World’de yayınlanan Showcase programına katılan İbn Haldun Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Taner Doğan Alman düzenleyici kurul FSK’nın verdiği kararla ilgili soruları cevapladı. Dr. Doğan “Gladiator ve The Schindler’s List (+12) gibi aynı derecede şiddet içeren ve tarihi olayları konu eden Hollywood yapımı filmlere +18 sınırlaması getirmeyip bu filme kısıtlama getirerek kurul, çifte standart uygulamış, ifade özgürlüğünü sınırlamıştır.” dedi.

FSK’nın aldığı kararın arkasında yatan sebepleri sıralayan Dr. Doğan, “Avrupa’da artan popülizmi, Almanya’nın entegrasyon/asimilasyon politikalarını ve Türkiye’nin bölgede artan etkisini anladığımızda neden Almanya’nın bilhassa son yıllarda bu tarz kararlar aldığını daha iyi anlamak mümkün” dedi. The Guardian’ın geçen hafta açıkladığı rapordan da bahseden Dr. Doğan, her dört Avrupalı’dan birinin popülist partileri desteklemesi Avrupa’daki azınlıklar üzerindeki baskının özeti olduğunu belirtti.

FSK 2018 Nisan ayında Türk yapımı “Can Feda”, 2011 yılında ise “Kurtlar Vadisi” için de benzer gerekçelerle gösterim kısıtlamaları getirmişti.

Röportajın tamamına buradan erişim sağlayabilirsiniz: https://youtu.be/87_qYHGCTkQ?t=103